Západné Slovensko
BRATISLAVSKÝ KRAJ

Biely Kameň (zrúcanina)
Zrúcanina gotického hradu na zalesnenom skalnom návrší Malých Karpát, situovaná nad miestnou časťou mestečka Svätý Jur, zvanom Neštich.

Bratislavský hrad
Reštaurovaný hrad sa nachádza na skalnom návrší Malých Karpát a vytvára významnú dominantu hlavného mesta Slovenska Bratislavy.

Čeklís (zrúcanina)
Zvyšky hradu Čeklís sa nachádzajú na západnom okraji obce Bernolákovo, na výšinnej terasovitej dominante zvanej Várdomb (Hradný vrch).

Červený Kameň
Hrad je situovaný na kremencovom brale nad osadou Píla v Malých Karpatoch, neďaleko obce Častá.

Devín (zrúcanina)
Pamiatkovo upravená zrúcanina hradu Devín a slovanské hradisko na vápencovom návrší s útesom, ktorým Malé Karpaty na území hlavného mesta Bratislava, mestská časť Devín, spadajú k sútoku riek Dunaja a Moravy.

Dračí hrádok (zrúcanina)
Zvyšky hradu na konci dlhého terénneho jazyka, ktorý zasahuje do údolia Červeného potoka asi 2km na východ od obce Borinka.

Kuchynský hrad (zrúcanina)
Nepatrné zvyšky hradu sa nachádzajú na zalesnenom kopci Na varte nad horárňou Vývrat, v okrajovej polohe Malých Karpát.

Pajštún
Zrúcanina hradu na vápencovom brale Malých Karpát, situovaná nad obcou Borinka neďaleko Bratislavy.

Pezinský zámok
Pôvodne vodný hrad, čiastočne ukrytý v okrúhlom renesančno-barokovom zámku na juhovýchodnom úpätí pohoria Malé Karpaty, v meste Pezinok

Plavecký hrad
Zrúcanina hradu na okrajovom vápencovom vrchu Malých Karpát, čnejúcom nad Záhorskou nížinou, priamo nad obcou Plavecké Podhradie.


TRNAVSKÝ KRAJ

Branč
Čiastočne, nie príliš citlivo pamiatkovo upravená zrúcanina hradu na bradle Myjavskej pahorkatiny nad obcou Podbranč, miestna časť Podzámok v okrese Senica.

Dobrá Voda
Zrúcanina hradu na skalnatom, zalesnenom návrší Malých Karpát, situovaná nad vnútrohorskou kotlinou blízko obce Dobrá Voda, v okrese Trnava.

Hlohovský zámok
Hlohovský zámok, postavený v barokovo - klasicistickom slohu, sa nachádza na mieste pôvodného hradu na návrší nad mestom Hlohovec.
Holíčsky zámok
Holíčsky zámok, pôvodne gotický vodný hrad, prestavaný na barokovo-klasicistický kaštieľ. Je vysunutý do inundácie rieky Morava, nachádzajúci sa na západnom okraji mesta Holíč, v okrese Skalica.

Korlátko
Holíčsky zámok, pôvodne gotický vodný hrad, prestavaný na barokovo-klasicistický kaštieľ. Je vysunutý do inundácie rieky Morava, nachádzajúci sa na západnom okraji mesta Holíč, v okrese Skalica.

Ostrý Kameň (zrúcanina)
Zrúcanina hradu na bralách západnej časti vápencového hrebeňa Zárub nad obcou Buková, neďaleko Smoleníc.

Smolenický zámok
Romantický zámok prestavaný z pôvodného hradu sa nachádza na rozhraní Malých Karpát a Trnavskej pahorkatiny, na skalnom pahorku pri obci Smolenice.


TRENČIANSKY KRAJ

Beckov
Mohutná, čiastočne konzervovaná zrúcanina hradu sa nachádza nad Považským podolím, na okrajovom útese Považského Inovca priamo v obci Beckov.

Bojnický zámok
Romanticky prestavaný hrad, situovaný na travertínovej kope Hornonitrianskej kotliny pri úpätí Strážovských vrchov, na okraji kúpeľného mesta Bojnice.

Čachtický hrad
Hrad je situovaný na vápencovo-dolomitovom vrchu v Čachtickom krase, nad prielomom potoka Jablonka v najsevernejšej časti Malých Karpát. Leží medzi obcami Čachtice a Višňové.

Ilavský hrad
Pôvodný hradný komplex, neskôr prestavaný na pevnosť, sa nachádza v meste Ilava, na okraji ľavobrežnej terasy údolia Váhu. V súčasnosti väznica.

Lednický hrad
Zrúcanina hradu v Bielych Karpatoch, na vápencovom bradle, priamo nad obcou Lednica.

Považský hrad
Zrúcanina hradu na skalnatom vápencovom vrchu predhoria Javorníkov, nad tokom rieky Váh v Považskom Podhradí, asi 3km severne od Považskej Bystrice.

Sivý Kameň (zrúcanina)
Zvyšky zrúcaniny hradu na andezitovej homole nad obcou Podhradie, pri Lehote pod Vtáčnikom neďaleko Prievidze, v okrajovom pásme pohoria Vtáčnik, na styku s Ciglianskym predhorím Hornonitrianskej kotliny.

Tematín (zrúcanina)
Zrúcanina hradu na skalnatom hrbe bočnej rázsochy Považského Inovca, v katastri obce Hrádok, blízko Nového Mesta nad Váhom.

Trenčiansky hrad
Rozsiahly zrekonštruovaný hrad sa nachádza na vysunutom bralnom kopci Strážovských vrchov priamo v meste Trenčín.

Uhrovec
Zrúcanina hradu na zalesnenom bralnom kopci Strážovských vrchov, na bočnom hrebeni Nitrických vrchov, neďaleko obce Uhrovské Podhradie.

Vršatec (zrúcanina)
Zrúcanina hradu situovaná na vápencových útesoch Vršateckých bradiel, vytvárajúcich výraznú dominantu Bielych Karpát nad obcou Vršatské Podhradie.

NITRIANSKY KRAJ

Čierny hrad (zrúcanina)
Menšie zvyšky hradu na zalesnenom výbežku pohoria Tríbeč, 2km od obce Zlatno, severovýchodne od Zlatých Moraviec.

Gýmeš (zrúcanina)
Zrúcanina pôvodne gotického hradu na kremencovom vrchu pohoria Tríbeč nad obcou Jelenec, blízko mesta Nitra.

Hrušov (zrúcanina)
Zrúcanina hradu na strednom vrchole kremencového hrebeňa pohoria Tríbeč, asi 2,5km na juh od obce Skýcov.

Levice (zrúcanina)
Zrúcanina hradu na trachytovom pahorku, situovaná na styku Hronskej nivy a Ipeľskej pahorkatiny v meste Levice.

Nitriansky hrad
Hrad sa nachádza priamo v meste Nitra, na vápencovom kopci v Nitrianskej pahorkatine, neďaleko vrchu Zobor pri konci pohoria Tríbeč.
Oponický hrad (zrúcanina)
Zrúcanina hradu na zalesnenej kremencovej skalke pohoria Tríbeč, juhovýchodne od obce Oponice.

Pukanec (zrúcanina)
Zachované zvyšky hradieb, ktoré boli súčasťou hradu mestského typu, sa nachádzajú na južných svahoch Štiavnických vrchov v bývalom kráľovskom meste (dnes obec) Pukanec

Topoľčiansky hrad
Zrúcanina hradu, ktorý sa vypína bezprostredne nad obcou Podhradie na čiastočne zalesnenom vrchu. Dolomitové hradné bralo je súčasťou východnej časti geomorfologického celku Považský Inovec (podcelok Nízky Inovec).
